Themes - Twenty Twenty-Two - en to nl translation catalogue (172 entries)

en: $150
nl: €150

en: $25
nl: €25

en: $75
nl: €75

en: 404 content
nl: 404 inhoud

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
nl: <em>Flutter</em>, een verzameling vogelgerelateerde efemere

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
nl: <em>Goudvink </em><br><em>&amp; mus</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
nl: <em>De broedplaats</em>: een blog over mijn avonturen in vogelspotten

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
nl: <em>Warble</em>, een film over <br>hobbyistische vogelaars.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
nl: <em>Vogels kijken </em><br><em>in de tuin</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
nl: Een prachtige vogel met een verrassend stel gekleurde veren.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
nl: Een film over hobbyistische vogelaars, een catalogus van verschillende vogels, gekoppeld aan de geluiden die ze maken. Elke vogel wordt bij zijn wetenschappelijke naam genoemd, zodat alles wat officiëler lijkt.

en: A podcast about birds
nl: Een podcast over vogels

en: A trouble of hummingbirds
nl: Een overlast van kolibries

en: About page links
nl: Over pagina links

en: About page links (dark)
nl: Over pagina links (donker)

en: About page on solid color background
nl: Over pagina op effen achtergrond

en: About page with large image and buttons
nl: Over pagina met een grote afbeelding en knoppen

en: About page with media on the left
nl: Over pagina met media aan de linkerkant

en: About page with media on the right
nl: Over pagina met media aan de rechterkant

en: About the hosts
nl: Over de hosts

en: About us
nl: Over ons

en: An icon representing binoculars.
nl: Een pictogram dat een verrekijker voorsteld.

en: An illustration of a bird in flight
nl: Een illustratie van een vogel in vlucht

en: An image of a bird flying
nl: Een afbeelding van een vliegende vogel

en: Blog posts with left sidebar
nl: Blogbericht met een zijbalk links

en: Blog posts with right sidebar
nl: Blogbericht met een zijbalk rechts

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
nl: Twenty Twenty-Two is gebouwd op een solide ontworpen fundering en omarmt het idee dat iedereen een werkelijk unieke site verdient. De subtiele stijlen van het thema zijn geïnspireerd op de diversiteit en veelzijdigheid van vogels: de typografie is licht maar sterk, het kleurenpalet is ontleend aan de natuur, en de lay-out elementen staan rustig op de pagina. De ware rijkdom van Twenty Twenty-Two ligt in de mogelijkheid om het thema aan te passen. Het thema is gebouwd om te profiteren van de Full Site Editing functies geïntroduceerd in WordPress 5.9, wat betekent dat kleuren, typografie, en de lay-out van elke afzonderlijke pagina op uw site kan worden aangepast aan uw visie. Het bevat ook tientallen blokpatronen, die de deur openen naar een breed scala aan professioneel ontworpen lay-outs in slechts een paar klikken. Of u nu een single-page site, een blog, een zakelijke site of een portfolio bouwt, Twenty Twenty-Two helpt u een site te maken die helemaal van u is.

en: Buy Tickets
nl: Koop tickets

en: Categories
nl: Categorieën

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
nl: Gecentreerde header, met navigatie, sociale links, en zalmkleurige achtergrond

[ctx: Color name]
en: Background
nl: Achtergrond

[ctx: Color name]
en: Foreground
nl: Voorgrond

[ctx: Color name]
en: Primary
nl: Primair

[ctx: Color name]
en: Secondary
nl: Secundair

[ctx: Color name]
en: Tertiary
nl: Tertiair

[ctx: Custom template name]
en: Blank
nl: Blanco

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
nl: Pagina (Grote header)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
nl: Pagina (Geen scheidingsteken)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
nl: Enkel bericht (Geen scheidingsteken)

en: Dark footer with title and citation
nl: Donkere footer met titel en Aangedreven door WordPress

en: Date
nl: Datum

en: Default footer
nl: Standaard footer

en: Default header
nl: Standaard header

en: Default posts
nl: Standaard berichten

en: Divider with image and color (dark)
nl: Scheider met afbeelding en kleur (donker)

en: Divider with image and color (light)
nl: Scheider met afbeelding en kleur (licht)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
nl: Standaard filter

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
nl: Voorgrond en achtergrond

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
nl: Voorgrond en secundair

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
nl: Voorgrond en tertiair

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
nl: Primair en achtergrond

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
nl: Primair en secundair

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
nl: Primair en tertiair

en: Extended Trailer
nl: Uitgebreide trailer

en: Falcon
nl: Valk

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: Featured posts
nl: Uitgelichte berichten

en: Featuring
nl: Met

en: February, 12 2021
nl: 12 februari 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
nl: Systeemlettertype

en: Footer with logo and citation
nl: Footer met logo en Aangedreven door WordPress

en: Footer with navigation and citation
nl: Footer met navigatie en Aangedreven door WordPress

en: Footer with navigation and copyright
nl: Footer met navigatie en copyright

en: Footer with query, featured images, title, and citation
nl: Footer met query, uitgelichte afbeeldingen, titel en Aangedreven door WordPress

en: Footer with query, title, and citation
nl: Footer met query, titel en Aangedreven door WordPress

en: Footer with social links and copyright
nl: Footer met sociale links en copyright

en: Footer with text, title, and logo
nl: Footer met tekst, titel en logo

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
nl: Footer met titel, slogan en sociale links op een donkere achtergrond

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
nl: Diagonale achtergrond naar secundair

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
nl: Diagonale achtergrond naar tertiair

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
nl: Diagonaal primair naar voorgrond

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
nl: Diagonaal secundair aan achtergrond

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
nl: Diagonaal tertiair naar achtergrond

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
nl: Verticaal secundair tot achtergrond

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
nl: Verticaal secundair tot tertiair

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
nl: Verticaal tertiair tot achtergrond

en: Grid of image posts
nl: Raster van afbeelding berichten

en: Grid of posts
nl: Raster van berichten

en: Grid of posts with left sidebar
nl: Raster van berichten met zijbalk links

en: Header with centered logo
nl: Header met gecentreerd logo

en: Header with centered logo and black background
nl: Header met gecentreerd logo en zwarte achtergrond

en: Header with image background
nl: Header met afbeeldingachtergrond

en: Header with image background and overlay
nl: Header met afbeeldingachtergrond en overlay

en: Header with tagline
nl: Header met slogan

en: Heading and bird image
nl: Koptekst en vogel afbeelding

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
nl: Help onze groeiende community te ondersteunen door lid te worden op duiven niveau. Uw steun zal helpen om onze schrijvers te betalen, en u krijgt toegang tot onze exclusieve nieuwsbrief.

en: Hummingbird
nl: Kolibrie

en: Hummingbird illustration
nl: Kolibrie illustratie

en: Illustration of a bird flying.
nl: Illustratie van een vliegende vogel.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
nl: Illustratie van een vogel die op een tak zit.

en: Illustration of a flying bird
nl: Illustratie van een vliegende vogel

en: Illustration of a flying bird.
nl: Illustratie van een vliegende vogel.

en: Image of a bird on a branch
nl: Afbeelding van een vogel op een tak

en: Image with caption
nl: Afbeelding met bijschrift

en: Irregular grid of posts
nl: Onregelmatig raster van berichten

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
nl: Word lid op het mus niveau en word lid van onze troep! U ontvangt onze nieuwsbrief, plus een vogelspeldje dat u met trots kan dragen als u in de natuur bent.

en: Join my mailing list
nl: Word lid van mijn mailinglijst

en: Join our mailing list
nl: Word lid van onze mailinglijst

en: Large header with dark background
nl: Grote header met een donkere achtergrond

en: Large list of names
nl: Grote lijst met namen

en: Large post titles
nl: Grote berichttitels

en: Latest posts
nl: Nieuwste berichten

en: Layered images with duotone
nl: Gelaagde afbeeldingen met duotoon

en: Learn More
nl: Meer leren

en: Learn about my process
nl: Leer over mijn proces

en: List of events
nl: Lijst van gebeurtenissen

en: Listen on Spotify
nl: Luister op Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
nl: Luister op iTunes podcasts

en: Location
nl: Locatie

en: Logo and navigation header
nl: Logo en navigatie header

en: Logo and navigation header with gray background
nl: Logo en navigatie header met grijze achtergrond

en: Logo featuring a flying bird
nl: Logo met een vliegende vogel

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
nl: Logo, navigatie, en offset slogan header

en: Logo, navigation, and social links header with black background
nl: Logo, navigatie en sociale links header met zwarte achtergrond

en: May 14th, 2022, 6 PM
nl: 14 mei 2022, 18:00

en: May 16th, 2022, 6 PM
nl: 16 mei 2022, 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
nl: 18 mei 2022, 19:00

en: May 20th, 2022, 6 PM
nl: 20 mei 2022, 18:00

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
nl: Oh hallo. Mijn naam is Angelo, en ik beheer deze blog. Ik ben geboren in Portland, maar ik woon momenteel in de staat New York. U herkent me misschien van publicaties met namen als <a href="#">Eagle Beagle</a> en <a href="#">Mourning Dive.</a> Ik schrijf voor de kost.<br><br>Ik gebruik deze blog meestal om uitgebreide lijsten met vogels en andere dingen die ik interessant vind te catalogiseren. Als u een fout vindt met een van mijn lijstjes, houd die dan voor jezelf.<br><br>Als dat niet uw cup of tea is, <a href="#">raad ik deze thee zeker aan.</a> Het is mijn favoriet.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
nl: Oh hallo. Mijn naam is Angelo, en u heeft uw weg naar mijn blog gevonden. Ik schrijf over een reeks onderwerpen, maar de laatste tijd deel ik mijn hoop voor volgend jaar.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
nl: Oh hallo. Mijn naam is Doug, en u heeft uw weg gevonden naar mijn site. Ik ben een fervent vogelaar, en ik zend ook mijn eigen radio show uit op dinsdagavond om 11PM EDT.

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
nl: Oh hallo. Mijn naam is Edvard, en u heeft uw weg gevonden naar mijn site. Ik ben een fervent vogelaar, en ik zend ook mijn eigen radio show uit op dinsdagavond om 11PM EDT. Luister er eens naar!

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
nl: Oh hallo. Mijn naam is Emery, en u heeft uw weg gevonden naar mijn site. Ik ben een fervent vogelaar, en ik zend ook mijn eigen radio show uit op dinsdagavond om 11PM EDT.

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
nl: Oh hallo. Mijn naam is Jesús, en u heeft uw weg gevonden naar mijn site. Ik ben een fervent vogelaar, en ik zend ook mijn eigen radio show uit op dinsdagavond om 11PM EDT.

en: POSTS
nl: BERICHTEN

en: Page layout with image and text
nl: Pagina lay-out met afbeelding en tekst

en: Page layout with image, text and video
nl: Pagina lay-out met afbeelding, tekst en video

en: Page layout with two columns
nl: Pagina lay-out met twee kolommen

en: Pages
nl: Pagina's

en: Painting of ducks in the water.
nl: Schilderij van eenden in het water.

en: Pigeon
nl: Duif

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
nl: Speel een leidende rol voor onze community door lid te worden op het valk niveau. Dit niveau geeft u een zetel in ons bestuur, waar u toekomstige vogelexpedities kan helpen plannen.

en: Poster with right sidebar
nl: Poster met zijbalk rechts

en: Pricing table
nl: Prijstabel

en: Proudly powered by %s
nl: Met trots aangedreven door %s

en: Purchase my work
nl: Koop mijn werk

en: Read about me
nl: Lees over mij

en: Read more
nl: Meer lezen

en: SCREENING
nl: VOORSTELLING

en: Screening
nl: Voorstelling

en: Search
nl: Zoeken

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
nl: N.T.B.

en: Simple blog posts
nl: Eenvoudige blogberichten

en: Simple dark about page
nl: Eenvoudige donkere over pagina

en: Small header with dark background
nl: Kleine header met donkere achtergrond

en: Sparrow
nl: Mus

en: Speaker Series
nl: Spreker series

[ctx: Style variation name]
en: Blue
nl: Blauw

[ctx: Style variation name]
en: Pink
nl: Roze

en: Subscribe callout
nl: Abonneren callout

en: Support my studio
nl: Ondersteun mijn studio

en: Support the show
nl: Ondersteun de show

en: Take a class
nl: Volg een klas

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
nl: Header (Donker, groot)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
nl: Header (Donker, klein)

en: Text-based grid of posts
nl: Tekst gebaseerd raster met berichten

en: Text-only header with green background
nl: Alleen tekst header met groene achtergrond

en: Text-only header with salmon background
nl: Alleen tekst header met zalmkleurige achtergrond

en: Text-only header with tagline and black background
nl: Alleen tekst header met slogan en zwarte achtergrond

en: This page could not be found. Maybe try a search?
nl: Deze pagina kon niet gevonden worden. Misschien een zoekopdracht proberen?

en: Title and button header
nl: Titel en knop header

en: Title, navigation, and social links header
nl: Titel, navigatie, en sociale links header

en: Two images with text
nl: Twee afbeeldingen met tekst

en: Video with header and details
nl: Video met header en details

en: WELCOME
nl: WELKOM

en: Watch birds<br>from your inbox
nl: Bekijk vogels<br>vanuit uw inbox

en: Watch our videos
nl: Bekijk onze video's

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
nl: We zijn een malafide collectief van vogelaars. Het is bekend dat we door hekken sluipen, ommuringen beklimmen en over het algemeen binnendringen om de zeldzaamste vogels te observeren.

en: Welcome to<br>the Aviary
nl: Welkom bij<br>de volière

en: Wide image with introduction and buttons
nl: Brede afbeelding met introductie en knoppen

[ctx: label]
en: Search
nl: Zoeken

en: © Site Title
nl: © Site titel
